Preskocit navigáciu

Výročie narodenia Juraja Langsfelda


Výročie narodenia Juraja Langsfelda
Rozkazom Prezidenta Slovenskej republiky z 10. januára 2017 bol vojenskému útvaru 1037 (Základňa výcviku a mobilizačného doplňovania Martin) zapožičaný čestný názov ,,Základňa výcviku a mobilizačného doplňovania Juraja Langsfelda“.
Čestný názov bol zapožičaný za výborné plnenie úloh výcviku jednotiek pozemných síl, a to najmä za kvalitné zabezpečovanie základného vojenského výcviku čakateľov, odborného výcviku profesionálnych vojakov a za prípravu vojakov pre operácie medzinárodného krízového manažmentu.
16. októbra 2019 uplynie už 194 rokov od narodenia Juraja Langsfelda a pri tejto príležitosti si dnes príslušníci základne pripomenuli toto výročie v jeho rodnom dome v Sučanoch.
Juraj Langsfeld patril k hrdinom i martýrom revolúcie 1848/1849. Narodil sa 16. októbra 1825 v Sučanoch v Turčianskej stolici, v rodine chudobného krajčíra a roľníka Jána Langsfelda a matky Kataríny, rod. Rizmanovej. Juraj bol ich prvorodeným synom.
Počas revolúcie sa angažoval v národnoagitačnej práci i v ozbrojených zápasoch. V čase druhej, tzv. zimnej výpravy slovenských dobrovoľníkov, keď títo postúpili do Turčianskej stolice, mladý Juraj Langsfeld sa stal členom dobrovoľníckeho zboru a 17. januára 1849 už spolu s Hurbanom a Štúrom rečnil a presviedčal svojich krajanov na sučianskom rínku.
 
Teraz ma súdia nepriatelia, ale budú ma niekedy súdiť i Slováci a u tých by som nechcel prepadnúť!- Juraj Langsfeld.

foto1foto1foto1foto1

Autor: Rastislav Leško , Foto: ZaVaMD - Dátum: 17.10.2019
Čítanosť: 176
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share