Preskocit navigáciu

Slávnostný nástup Základne výcviku a mobilizačného doplňovania pri príležitosti


Slávnostný nástup Základne výcviku a mobilizačného doplňovania pri príležitosti

Dňa 24. septembra 2019 si profesionálni vojaci a zamestnanci ZaVaMD pripomenuli Deň ozbrojených síl Slovenskej republiky.
Víťazstvo v Brezovej pod Bradlom bolo jedným z rozhodujúcich momentov slovenského revolučného pohybu v rokoch 1848 – 1849.
16. septembra 1848 sa vo Viedni konštituovala Slovenská národná rada ako vrcholný národnopolitický a vojenský orgán Slovákov. Pod jej vedením bol zorganizovaný samostatný ozbrojený slovenský dobrovoľnícky zbor v histórii.
Slovenská národná rada v priebehu nasledujúcich dní riadila vojenské operácie slovenských dobrovoľníckych jednotiek vytvorených náborom, ktoré sa po príchode na Slovensko rozrástli na niekoľko tisíc mužov. V bitkách pri Brezovej pod Bradlom, pri Senici, Starej Turej a Poriadí v septembri 1848, pri Budatíne v decembri 1848 a januári 1849, pri Muráni vo februári a pri Prešove v apríli 1849, ako aj pri obliehaní Komárna v lete 1849 dokázali slovenskí dobrovoľníci odhodlane bojovať za ideály slobody, rovnosti a rovnoprávnosti medzi národmi.

Po vyhlásení rozkazu prezidentky Slovenskej Republiky ku Dňu ozbrojených síl Slovenskej republiky odovzdal veliteľ základne plukovník Miroslav Fázik vojenské vyznamenania a mimoriadne ocenenia náčelníka Generálneho štábu OS SR odmeneným profesionálnym vojakom ZaVaMD. Následne vo svojom príhovore veliteľ základne poďakoval všetkým profesionálnym vojakom a zamestnancom základne za zodpovedný prístup a pomoc pri plní úloh a vo svojom mene im zablahoželal ku Dňu ozbrojených síl Slovenskej republiky.


foto 1foto 1foto 1foto 1foto 2foto 2foto 2

Autor: Rastislav Leško , Foto: rtn. Dagmar Gásparová - Dátum: 24.09.2019
Čítanosť: 187
Verzia pre tlač

Skočiť na menu




Share